Lukkanin Tyyni on tyylikkään funktionaalinen ja viimeistelty liukulasijärjestelmä. Se on tukevarakenteinen, turvallinen ja käyttöä kestävä. Järjestelmän lasina käytetään asiakkaan valinnasta ja luukun koosta riippuen 6 mm, 8 mm tai 10 mm karkaistua turvalasia.
Karkaistu turvalasi on erittäin vahvaa, ja se vaatii voimakkaan iskun rikkoutuakseen. Mikäli lasitus jostain syystä rikkoontuu, hajoaa se kauttaaltaan pieniksi tylppäreunaisiksi siruiksi, jolloin se ei aiheuta vakavia loukkaantumisia. Profiilien vakiovärit ovat valkoinen (RAL-9010), harmaa (RAL-7024) ja mattamusta (RAL-9005). Muissa RAL-väreissä toimitusaika on hieman pidempi. Lukkanin puitteettomat terassilasit ovat saaneet CE-merkin, eli ne täyttävät niille asetetun EU-direktiivin vaatimukset. VTT on testannut lasitusten tuulenpaineen, pistekuormituksen ja iskunkestävyyden.
Puitteettomat terassilasit sopivat myös lasiterassikokonaisuuteemme, johon voit tutustua tarkemmin tästä.
Puitteettomat liukulasitukset ovat hyvä valinta silloin, kun halutaan nauttia maisemasta ilman häiritseviä esteitä. Ne antavat terassillesi näyttävän, modernin ulkoasun kaikkine lasitetun terassin etuineen esteettömän näköalan lisäksi.
Turvallisuudesta tinkimättä
Kaikki terassilasituotteemme ovat turvallisia, tukevia ja ne kestävät käyttöä. Järjestelmälle on myönnetty CE-merkki. VTT on testannut Lukkanin puitteettoman liukulasituksen tuulenpaineen, pistekuormituksen ja iskunkestävyyden.
NIKA-parvekelasitukset ja terassilasit täydentävät Lukkanin tuotteita
Myymme Lukkan tuotteiden lisäksi myös Aluroll-konsernin toista brändiä, Nikaa. NIKAn parvekelasitukset ja kääntyvät terassilasit täydentävät Lukkan-tuotteita ja ovat niiden kanssa täysin yhteensopivia.
Onko puitteettomien terassilasien hankinta ajankohtaista? Terassilasituksen osto-oppaasta saat kattavasti tärkeää tietoa lasiterassin hankintaan.
Valkoinen, RAL-9010
Harmaa, RAL-7024
Mattamusta, RAL-9005
Muissa väreissä n. 2 viikkoa pidempi toimitusaika.
Karkaistua turvalasia. Lasipaksuudet 6 mm, 8 mm tai 10 mm. Eri värivaihtoehtoja asiakkaan toiveiden mukaan. Lasiluukun maksimikorkeus 2850 mm.
Lukkanin puitteettomasta liukulasista on tehty mahdollisimman tukeva. Myös lasin yläreunassa on lasilista, jotta lasitus heiluu kiskoilla mahdollisimman vähän. Lisäksi reunimmaisissa laseissa on lukituksia varten pystyprofiilit, mikä tukevoittaa rakennetta. Liukukiskot on saatavilla 4 -raiteisena. Alaliukukiskon korkeus on 30 mm ja se voidaan upottaa terassin pintaan siten, ettei kynnystä synny.
Liukulasiluukut kulkevat omilla kiskoillaan ja voidaan kerätä aukon reunaan. Halutessanne lasit voidaan suunnitella kulkemaan myös samoilla raiteilla.
Saatavilla sekä sisäpuolinen että ulkopuolinen lukitusvaihtoehto. Tarvittaessa Abloy -lukko voidaan sarjoittaa samalle avaimelle kuin rakennuksen ulko-ovi. Tutustu lukitusjärjestelmiin tästä.
Kaikki liukulasimme ovat CE -merkittyjä. Tuotteille on tehty seuraavat turvatestit:
Jos sinulla on mitään kysyttävää hankintaan liittyen, ota rohkeasti yhteyttä niin asiantuntijamme auttavat sinua luomaan unelmiesi terassin.